Podróż Łódzkie latem 2011
Każde województwo ma swoją specyfikę i dla każdego z jego mieszkańców jest ono najważniejsze ze wszystkich w Polsce. No, może nie dla każdego bo pewnie są i tacy, dla których jest to tylko jedna z kilkunastu jednostek samorządu terytorialnego wyróżniona dodatkowo szczególniejszym zainteresowaniem państwa wykazywanego przez wojewodę, a czasami miejsce walki pomiędzy tymi obydwiema władzami.
Łódzkie może jednak poszczycić się tym, że leży w środku Polski, że tu znajduje się jej geometryczny środek. Dla Kolumbera, w końcu serwisu podróżniczego, to jest istotny element rzeczywistości. To on decyduje, że dla żadnego z kolumberowiczów Łódzkie nie leży na końcu świata!
W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od Łodzi w wyniku przegrodzenia Pilicy, tamą ziemno – betonową w pobliżu Smardzewic, powstał zalew, zwany też zbiornikiem lub jeziorem. Miał zapewnić wodę pitną dla Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. Obecnie Łódź posiada własne studnie głębinowe i mało korzysta z wody ze Zbiornika Sulejowskiego, ale funkcja retencyjna i energetyczna nadal jest spełniana. Łodzianie chyba jednak najbardziej znają jezioro i tereny wokół niego jako miejsce rekreacyjne i tak je przede wszystkim wykorzystują.
Droga krajowa nr 48 (DK48), na którą wiedzie się w Tomaszowie Mazowieckim i wyruszy w kierunku wschodnim, po kilkunastu kilometrach doprowadzi do Inowłodza. Ta piękna miejscowość leżąca wśród lasów nad Pilicą najbardziej znana jest z kościoła z XII wieku pod wezwaniem Świętego Idziego (kościół filialny pw. św. Idziego) i z ruin zamku z wieku XIV (ruiny zamku Kazimierza Wielkiego ).
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
Cóż pozostaje, tylko dobrą mapę sobie sprawić i ruszyć do Inowłodza. Wstyd się przyznać ale nie wiedziałem o tym pięknym kościółku... Pora nadrabiać zaległości. Dzięki za te piękne korepetycje z geografii Polski centralnej...
-
...hmmm, Pigmejko, za jakiś czas będę zmuszony Ci się do czegoś przyznać ... :-( ...
-
Miły element historyczny. Dziękuję i pozdrawiam.
-
Byłem kiedyś przy kościele inowłódzkim,ale był zamknięty.Dzięki galerii wiem ,co jest w środku.Będzie sulejowski klasztor? Pozdrawiam
-
Smoku, Czarmir, Iwono, cieszę się jak nie wiem co, że Wam się to podoba!
...jak wnuki się pojawią to będzie im co pokazywać ... :-) ... -
bardzo ładne to łódzkie latem, i wiele ciekawych zakamarków poznać można.
-
Ileż to jeszcze takich perełek jest do odkrycia. Kościół św. Idziego też niewątpliwie jest taką perełką. Pozdrawiam :-)
-
Piotrek, slowo sie rzeeklo, trzeba przeniesc stolice z Warszawy do centrum! :-))
Ten kosciol sw. Idziego to dla mnie odkrycie! Dzieki ze go wydobyles na swiatlo dzienne dla takich nieswiadomych jak ja.